Príroda – šťastie za ktoré nemusíme platiť, ale predsa niečo stojí.

25.10.2021

Každý žijeme v inom prostredí, rozdielnymi činnosťami, záujmami či hodnotami. Či už sídlime na jednej strane sveta alebo na druhej, jedno však máme všetci spoločné - prírodu. Nemusíme cestovať na koniec sveta aby sme našli kúsok peknej Zeme. Poznáte to ? Vidíte cez okno pekné počasie a hneď vás napadne myšlienka vyraziť von. Alebo práve nemáte svoj deň a potrebujete byť chvíľu sám, tak sa idete prejsť lesom. Vrátite sa domov a je Vám lepšie. Hľadali ste v tom niekedy hlbší význam ? Je to rokmi potvrdený fakt, že príroda má pozitívny vplyv náš zdravotný stav, vitalitu a na naše duševné zdravie. Väčšina obyvateľstva na svete žije v mestách. Avšak počas svojho vývoja človek odjakživa žil v prírode. Náš organizmus a psychika je však stále adaptovaná pre život v prírode. Ale súčasný životný štýl je rýchly a náš organizmus bojuje s množstvom stimulov vytvárajúcich stres. Aj preto návrat k prírode často vnímame ako návrat domov.


Prevencia proti ochoreniam

Lekársky biely plášť síce nemá, iba v zime ale aj tak je najlepší lekár. Pravidelné prechádzky v prírode sú prospešné pre srdcovo-cievny systém človeka. Významným benefitom je úprava krvného tlaku. Pobytom v prírode posilňujeme naše srdiečko a podporujeme jeho správnu činnosť. Vysoký tlak je pritom výrazným rizikovým faktorom mnohých kardiovaskulárnych chorôb, ktoré v súčasnej dobe radíme medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Trávenie času v prírode pomáha pri regulácii hladiny cukru v krvi, čo by pri správnom stravovaní mohlo pozitívne pomôcť ľuďom trpiacim na diabetes. V súvislosti s prírodou sa nám poďakujú aj naše pľúca - dych je jednoduchá a liečivá sila, ktorá pomáha upokojiť našu myseľ, zharmonizuje naše telo, zbaví nás napätia a zvýši kapacitu nášho nádychu a výdychu. Správne dýchanie v konečnom dôsledku predlžuje náš život a to najlepšie na čerstvom vzduchu vonku.

Upokojenie mysle

Podľa nedávneho výskumu, prechádzka po lese môže mozog uviesť do meditatívneho stavu, čo umožní venovať pozornosť prírode okolo vás a zároveň vytvárať pokoj potrebný na zamyslenie. V tomto pokojnom hlbokom stave môže naša večne zaneprázdnená myseľ chvíľu oddychovať a eliminovať stres a napätie. Myslím si, že na toto nie je nutné robiť ani ďalšie výskumy. Najviac o tejto pravde vás dokáže presvedčiť vlastný prežitok. Tak skúste raz za čas ísť mimo mesta do prírody, skúste chvíľu nevnímať nič toho čo sa týka Vášho stereotypného života. Dýchajte čerstvý vzduch, počúvajte štebot vtákov, šuchot lístia, vôňu kvetov a skúste vnímať energiu a silu prírody. Zotrvajte toľko, koľko je Vám to príjemné. Nemajte žiadne očakávania, iba skúste svoj život nachvíľu spomaliť a odovzdať všetko do rúk prírody. Zaručene sa budete cítiť pokojnejšie. Mnohí z vás si pri tom uvedomia, že naša príroda je mocný liečiteľ. Ponúka nám čerstvý vzduch, ticho, únik od reality a rýchleho životného štýlu, ktorému sa v dnešnej modernej dobe dá len ťažko vyhnúť. Maličkosti, ktoré dokážu človeka urobiť pokojnejším a šťastnejším. Jednoduché a vzácne dary, ktoré máme zadarmo a nič nás nestoja.

Ale čo nato príroda ?

Určite by prijala od každého z nás, jedno od srdca úprimné ďakujem a to, aby sme s ňou zaobchádzali s úctou. Ona lieči nás a na oplátku ako najvyšší prejav úcty, ktorý jej môžeme dať - je chrániť ju. Nezničiť ju a robiť všetko preto aby sme začali zachraňovať všetko to, čo doteraz ľudské ruky v prírode zničili masívnym výrubom stromov, rozpredávaním pôdy, likvidáciou chránených území, stavaním hrubých stavieb a mnoho iných. Chce od nás tak veľa ? Určite nie. Keď sme ako ľudstvo dokázali napáchať toľko škody, isto si vieme po sebe aj upratať. Treba mať na pamäti, že: "príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie." Veľmi výstižná pripomienka k tomuto článku. Je podstatné si uvedomiť, že my sme tu vďaka prírode a ona nás všetkých môže upratať kedykoľvek, neuveriteľnou rýchlosťou.

Autor: Petra Bohátová